Istorins teisingumas

Viskas apie Lietuvos monetas. Nuo pirmųjų lietuviškų monetų iki pat 3-iojo padalinimo

Istorins teisingumas

Standartinė Anubis » Šeš Lap 04, 2017 7:41 pm

Apie LDK monetas nieko nesuprantu.
Apie karo istorija irgi nesakyciau, kad profesionalas.

Gal todel ir iskilo klausimas.

Ziuriu pusgrasius, kuriuos cia kolegos rodo ir pasidare keista - ten vytis vaizduojamas su ivairiu formu skydais (kas savaime nera keista), arba be ju, bet va viename jis vaizduojamas su skydu, kurio virsutiniame desiniame kampe yra isemimas, skirtas ieciai. Nesigilinkim I tai, kad galbut vytis turetu buti lengvasis raitelis ir ietimi neginkluotas, bet tas isemimas turetu buti kairiame kampe. Kaip ir yra kai kuriose kitose monetose.

XVI a. ginkluote jau buvo pasikeitusi, bet at tai gali buti pasiteisinimas tokiam neatitikimui? Cia kaip karda iduoti I kaire ranka.

Ar cia stampu meistras dirbo atsiputes, ar jis toks pacifistas, kad jam ginklai ir sarvai visiskai nepazistamas dalykas, nors jis visgi prie kalybos arciau nei as, ar as cia ieskau smegnu tose vietose, kur juos turejo tik dinozaurai?

SA pus.jpg


P.S. soriukas del sveplavimo.
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Anubis
 
Pranešimai: 1008
Užsiregistravo: Tre Sau 15, 2014 1:38 pm

Re: Istorins teisingumas

Standartinė Giurza » Šeš Lap 04, 2017 8:18 pm

Tikrai taip. išėma tarčėje turėtų būt kairėje pusėje (nors jei jau heraldiškai tai būtų dešinė... nes naudojam skydo perspektyvą tokiu atveju).
raitelis šiuo atveju net norėdamas nelabai galėtų vadintis lengvuoju :) o tai kad jis turi ir tokį skydą ir kalaviją, nėra jau kažkokia anomalija. sunkioji kavalerija naudojo ietis (viešpatie, kaip mums lietuvių kalboje trūksta žodžių specifiniams terminams... arba aš gal tiesiog jų nežinau), tačiau kiekvienas turėjo ir kalaviją, ir panaudojimas jo nebūtų jau toks retas, taigi bent jau čia nėra problemos. o vat skydo forma apversta.
kodėl monetininkas taip pavaizdavo, jau spekuliacijų sritis. labiausiai tikėtina tai kad Lietuvoj turnyrai nebuvo tiek populiarūs ar paplitę kaip Vakarų Europoj (spekuliuoju, nes tiksliai nežinau, Lietuvos istorija nėra pati stipriausia mano sritis). tačiau kas liečia ginkluotės pasikeitimus tai pasikeitimas dar vyko, ir patys turnyrai, ginkluotė ir visa kita susiję su tuo būtų dar gyvojoj atminty.
vienok panašių kazusų ir anekdotų nemažai yra ikonografijoj per visus viduramžius, kai ginklai, šarvai ir kt pavaizduojama ne visai atitinkantys realybę. sėdi kažkoks vienuolis benediktinų skriptoriume ir iliustruoja knygą. piešia karį, ir deda ant jo tai ką prisimena matęs vieną kartą iš 20 žingsnių pro kaimo japų minios galvas ant prajojančių kryžeivių. aišku hiperbolizuoju, bet priežastis aiški. netgi šiais laikais "žiniasklaida" niekaip nesugeba skirt kario, kareivio, kariūno ir karininko... ką jau kalbėt apie tankus, šarvuočius, pėstininkų kovos mašinas, pėstininkų transporterius, tankų naikintojus ar savaeigius pabūklus :lol:
[Country] is at that awkward stage. It’s too late to work within the system, but too early to shoot the bastards.
- Claire Wolfe
Vartotojo avataras
Giurza
 
Pranešimai: 686
Užsiregistravo: Pir Lap 05, 2012 11:53 pm
Miestas: Memel

Re: Istorins teisingumas

Standartinė Andriulis » Šeš Lap 04, 2017 10:41 pm

Sakyčiau šiuo atveju arba graveris atsipūtęs, arba štampas ištrupėjo. Užmečiau akį į kitų metų pusgrašius - normalus skydas, lengvesniojo tipo ir be jokios išėmos.
Vartotojo avataras
Andriulis
 
Pranešimai: 1519
Užsiregistravo: Pen Spa 17, 2008 3:07 pm
Miestas: Vilnius
Kolekcionuoju: Didžiosios Britanijos, kolonijų ir dominijų monetos iki 1971

Re: Istorins teisingumas

Standartinė Anubis » Šeš Lap 04, 2017 10:50 pm

Yra ir su isemomis teisingoje puseje.
Anubis
 
Pranešimai: 1008
Užsiregistravo: Tre Sau 15, 2014 1:38 pm

Re: Istorins teisingumas

Standartinė gdrsb » Sek Lap 05, 2017 2:20 am

Aleksandro Jogailaičio ir Žygimanto Senojo pusgrašių Vytis – iš vis be skydo. Žygimanto Augusto 1545 ir 1546 pusgrašiai pasižymi skydų įvairove. 1545 m. pusgrašiuose buvo naudojami trys Vyčio tipai,visų raitelių skydai skirtingi. 1546 m.–šeši Vyčio tipai. Nelygus skydas ant pusgrašio atsirado 1547 metais. Manau,tai štampų graverių improvizacijos. Iš pradžių skydas išlenktas pagal nuo šalmo svyrančių plunksnų kontūrą, vėliau toks meistras Albrechtas Kerleinas šią įdubą raižomuose pavyzdžiuose vis gilino, kol 1562 m. ji tapo panaši į skirtąją iečiai.....matyt,jam taip buvo gražiau...
Vartotojo avataras
gdrsb
 
Pranešimai: 1586
Užsiregistravo: Ant Bal 19, 2011 10:18 pm
Miestas: Vilnius
Kolekcionuoju: LDK silingai ir pusgrasiai


Grįžti į LDK monetos iki 1795m.

Dabar prisijungę

Registruoti vartotojai: Bing [Bot]