TSRS 1961m. monetų metalo pavyzdžiai

TSRS (sovietinių) monetų forumas

TSRS 1961m. monetų metalo pavyzdžiai

Standartinė SarasM » Ket Lap 03, 2011 10:23 am

Kaip visa tai vyko:

Iš pradžių buvo daromas eskizas popieriuje, kuris vėliau suderinamas atitinkamose institucijose. Jį patvirtinus gaminamas metalo pavyzdys, kurį jau buvo galimybė pačiupinėti ir pažiūrėti gyvai, t.y., įvertinti ar tinkamas būsimos monetos dydis, spalva ir t.t. (būtent jas aš ir nupirkau), ta prasme, monetos ergonomiką. Patvirtinus tokį pavyzdį gaminama 3D padidinto dydžio gipsinė monetos kopija-modelis, kurioje pavaizduojamos visos monetos detalės iki mažiausių smulkmenų. Padengus ją silikonu ir jį nuėmus, gaunamas monetos negatyvas, o užpylus ji epoksidine derva, gaunamas pozityvinis monetos atvaizdas. Dėka reduciruojančios specialios mašinos iš pozityvinio atvaizdo gamindavo master-štempelį, kuris atitikdavo būsimos monetos dydį. Paskui jį grūdindavo. Šiuo master-štempeliu jau galima būtų kaldinti monetas, bet jis toks gaminamas tik vienas ir jokiu būdu neatlaikytų planuojamų milijoninių tiražų. Tam reikalui jį tiražavo, t.y. tuo master-štempeliu ant hidraulinio preso gamindavo master-štempelius-negatyvus. Būtent šitais master-štempeliais-negatyvais ir buvo gaminami darbiniai štempeliai, kuriuos užgrūdinus ir padengus chromu, kad ilgiau tarnautų, naudojo tolimesniam monetų kaldinimui.

Atsiradus kompiuteriams, atitinkamai patobulėjo ir tas paruošiamasis procesas. Šiuolaikinį monetų gaminimo būdą galite pažiūrėti:
http://www.latgold.lv/public/31013.html

Šie metalo pavyzdžiai, buvo daromi tik vieną kartą ir tik Birmingeme Anglijoje, pagal 1958 m. TSRS Vyriausybės priimtus sprendimus atlikti rublio denominaciją ir paleisti į apyvartą naujo pavyzdžio monetas. Ruošiant vėlesnių metų tiražus, ir atitinkamai priimant kitų metų monetų eskizus, metalo pavyzdžiai nebuvo gaminami, o buvo tik kasmet atskirai rašoma kiekvienam nominalui pagal kurį metalo pavyzdį kaldinti būsimą monetą, pvz.: „Metalo pavyzdys pagal 1961 m. XX,XX mm baltos/geltonos spalvos metalo pavyzdį“

Mano turimame komplekte yra ir „kietesni“ nepriimti, t.y. nepatvirtinti pavyzdžiai 20, 15 ir 10 kapeikų. Vėliau pakartotinai buvo pagaminti kiti pavyzdžiai, kur buvo:

20 kapeikų diametras 21.8 mm, svoris 3.4 g;
15 kapeikų diametras 19.56 mm, svoris 2.7 g;
10 kapeikų diametras 17.27 mm, svoris 1.8 g.

Panašių komplektų, pagal mano duomenis, yra sertifikuota - 7, ir visi jie gavo BRILLIANT UNCIRCULATED stovio įvertinimą, kas pagal Šeldono skalę atitinka 65 greidą.

Metalo pavyzdžių nuotrauka:
1961 komplektas.jpg


Visas forumas dėkoja severin_20 už atsiųstą straipsnį ir fotografijas (clap)
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Monetų parduotuvė
perkame ir parduodame monetas - 861287899
Vartotojo avataras
SarasM
 
Pranešimai: 5145
Užsiregistravo: Tre Spa 01, 2008 8:26 pm
Miestas: Kaunas
Kolekcionuoju: Lietuvos banknotus, atvirukus su Marijampole

Grįžti į TSRS monetos (nuo 1918 iki 1991)

Dabar prisijungę

Registruoti vartotojai: Registruotų vartotojų nėra